Oryantal

Oryantal – Kıvraklığın Dorukları!

Dans tarihinin en kıvrak ve coşkulu danslarından biri olan oryantal, özellikle kadın bedeninin kıvraklığını en güzel anlatan danslardandır. Batılı ülkelerin “belly dance” olarak adlandırdığı oryantal, Yunanistan ve çevre ülkelerde çiftetelli olarak bilinir.

oryantal-1
oryantal-2

Tarihi Antik Çağ’a kadar uzanan bu kültür, doğurganlığı ve bereketi sembolize eder. Toprakla direkt temas kurulmasından dolayı yalın ayak yapılır. Kadınlara dansöz erkeklere ise dansör ya da zenne denir.

Osmanlı’nın 16. yüzyılda Doğu’dan öğrendiği oryantal, günümüzde Mısır, Türk ve Lübnan tarzı olmak üzere üç değişik şekilde yapılır. Kalça ve karın hareketleri ile ayak ve kol kombinasyonları belirli bir bütün içinde yapılır. Adımlar kibar ve yumuşaktır. Müzik de oldukça önemlidir. Ayrıca sopa, baston, yılan, kılıç, meşale, mum, peçe ve tül gibi aksesuarlarla yapılır.

Nasıl Yapılır? – Derslerde Neler Öğrenilir?

Türk kadınları diğer ülkelerin kadınlarından daha kıvraktır. Bu bir gerçek! Oryantal kursları da bu nedenle özellikle kadınlar tarafından tercih ediliyor. Genellikle 2 – 3 aylık kurslarla sizlere bu dansın en ince detaylarını öğretmekteyiz.

Derslerimizde göbek ve kalça hareketlerinin uygulanışını, el ve ayak hareketlerini öğreniyor; müzik ile uyumlu bir şekilde dans ediyoruz. Kalça ve bel hareketleri vücudu şekillendirirken kilo vermeye de yardımcı oluyor. Derslerde hem eğlenerek hem de öğrenerek kalori yakıyorsunuz.

Kadınlar için gösterişi ve kıvraklığı temsil eden oryantal, derslerde de aynı özeni istiyor. Renkli ve püsküllü kıyafetler ile uçuşan etekler kadınların güzelliğine ayrı bir hava katıyor.

  • zil
  • kemer
  • küpe
  • halhal
  • bilezik
  • eldiven
  • peçe
  • tül vb. aksesuarlar kullanılıyor.

Ücretler

Oryantal kursları grup ve özel eğitimlere göre fiyatlandırılıyor. Kadınlar tarafından ilgi görse de erkeklerin de yapmasını tavsiye ettiğimiz bu dans, okulumuzda ekonomik ücretlerle sunuluyor.

Neden Ve Dans?

Rahat ve samimi atmosferimiz ile sizleri de dansın büyüsüne davet ediyoruz. En kıvrak ritimler, coşkulu saatler, ilgili eğitmenler ve konforlu sınıflar sizleri bekliyor. Gelin ailemize katılın!