Sirtaki

Sirtaki – Komşudan Yükselen Keyifli Ritimler!

Ünlü bir Yunan dansı olan sirtaki, bugünkü şekli ile Giorgos Provias tarafından 1964 tarihli Zorba filmi için düzenlenmiştir. Ancak tarihi daha eskilere dayanır. Bizans döneminde İstanbul’da oynanan “Hasapiko” (kasap) dansından doğmuştur. İstanbul’un Fener ve Balat semtlerinde, kasap loncaları arasında yapılan hasapiko, kasapların hayvanları kesmeden önce yaptıkları hareketleri kapsar. Yalındır ancak basit değildir.

 

Yunan kültürü ile bütünleşmiş olan sirtaki, günümüzde pek çok hayranı olan bir danstır. Kurslarda ve okullarda öğretilmektedir.

Nasıl Yapılır?

Sirtaki dansı, ağır ve yumuşak hareketler içerir. Buzuki adı verilen bir enstrümanla icra edilen parçalar eşliğinde çeşitli sıçrama ve bükülme hareketleri yapılır. Ustalık gereken hareketler de barındırır. Heyecanlı ve coşkulu yapısı ile eğlencelidir. Bazen hüznü, bazen mutluluğu yansıtır. Müzik olarak 2/4’lük bir ölçüye dayanır ve 4/4’lük ölçü ile biter.

İlk başta zor gelse de antrenman yaptıkça öğrenilen sirtaki, eğitmen eşliğinde yapılması gereken bir dans. Hem duyguyu hem de profesyonelliği yansıtmak isteyen öğrencilerimiz öncelikle uzman eğitmenlerle çalışmalılar. Ve Dans da bu hizmeti sunuyor haliyle.

Ne Kadar Sürede Öğrenilir?

Sirtaki zor ve kolay hareketleri olan bir danstır. Dolayısıyla öğrenme süresi öğrencinin kabiliyetine göre değişir. Ancak kursumuzda 1 – 3 aylık eğitimler ile yeterli seviyeye ulaşılmış olur. Eğer sirtaki ustası olmak istiyorsanız daha uzun süre çalışmalı ve azmetmelisiniz.

Gönül vermeden yapılamayacak danslardan olan sirtakide önemli olan müzik ile uyumlu bir şekilde hareket etmek. Bunu da çok çalışarak başarabilirsiniz.

Ders Ücretleri

Sirtaki kursları çok talep gördüğü için yılın her dönemi açılıyor. Genel olarak 3 aylık ders ücretleri belirleniyor. Özel ders almak isteyenler tabi ki daha yüksek ücretler ödeyecekler. Ve Dans kursu olarak dönem dönem açtığımız sirtaki kurslarında sizlere uygun ücretler sunuyoruz.

Ve Dans’ı Seçin!

Okulumuzun yenilenmiş stüdyolarında doya doya sirtaki yapabileceksiniz. Eğitmen kadromuz deneyimi ile sizlere en iyi dersleri verecek, kalitemizi yansıtacaklar. Ferah ortamımızın yanı sıra samimi atmosferimizle de ailenizden biri olmaya çabalayacağız. Bizimle sirtaki yapmak istemez misiniz?