Yoga Pilates

Pilates ve Yoga – Sağlıklı, Huzur Dolu Bir Yaşam

Yoga ve pilates bir yaşam biçimi. Fiziksel – ruhsal terapi ve egzersiz yöntemleri olarak adlandırabileceğimiz iki metod da oldukça yararlı.

Pilates 20. yüzyılın başlarında Joseph Hubert Pilates tarafından geliştirildi ve günümüzün en çok ilgi çeken fitness sistemi oldu. Bu yolla zihnin kaslar üzerindeki hakimiyeti kuvvetlendirilir ve omurgayı destekleyen kaslar üzerine çalışılır. Ayrıca denge kabiliyetini güçlendirir ve doğru nefes almayı öğretir. Yaklaşık hareketten oluşan bu program, günümüzde birçok fizyoterapist tarafından rehabilitasyon sürecinin bir parçası olarak kullanılmaktadır.

Yoga ise daha çok bir felsefe olarak görülür. Kökeni Hindistan’a dayanan bu yaşam biçiminde amaç, zihinsel ve bedensel farkındalığı oluşturmak, ruhsal bütünlüğü sağlamaktır. Kişinin kendini tanımasının en iyi yolu olan bu öğretiler ile evrenin uyumunu, kendi benliğini kavrar.

Nasıl Öğrenilir? Nasıl Yapılır?

Pilates videoları bu egzersiz yöntemini öğrenmek için yeterli gibi görünür. Ancak bu yanlış bir tutumdur. Eğitmensiz hiçbir tekniğin yararını göremezsiniz. Bu sebeple Pilates kursları Türkiye’de gittikçe yaygın hale gelmiştir.

Hemen hemen her yaş grubunun yapabileceği egzersizler, doğru duruş ve tekniklerle sizlere öğretilir. Konsantrasyon, kontrol, nefes gibi uygulamalar ile doğru hareket etmeyi öğrenirsiniz. Karın, kalça, bel, sırt, bacak kombinasyonları birkaç kez tekrar ile yapılmaktadır.

Yogada da aynı şekilde önce nefesinizi kontrol etmeyi, zihninizi ve bedeninizi dinlemeyi öğrenirsiniz; sonrasında kaslarınızı germemeyi öğrenirsiniz. Gevşeme hareketleri ile vücudunuzu esnetirsiniz. Eğitmenlerinizin yönlendirmeleri ile doğru duruş tekniklerini kavrar ve yaparsınız.

Yoga ve Pilatesin Yararları

  • Daha sağlıklı bireyler olacaksınız.
  • Kaslarınızı güçlendireceksiniz.
  • Doğru nefes almayı öğreneceksiniz.
  • Kalp atışlarınız düzene girecek.
  • Kan basıncınız ve dolaşım sisteminiz düzenlenecek.
  • Daha mutlu bireyler olacaksınız.
  • Depresyon ve üzüntü durumlarınız yok olacak.
  • Daha esnek bir vücuda kavuşacaksınız.
  • Vücudunuz şekillenecek ve zayıflayacaksınız.

Neden Ve Dans?

Pilates ve yoga bir yaşam biçimidir. Hayatınızın merkezine alacağınız bu iki öğretiyi eksiksiz bir şekilde öğrenmek istiyorsanız yapmanız gereken okulumuzu ziyaret etmek. Ve Dans’ın ferah sınıflarında, alanında uzman eğitmenlerden alacağınız dersler ile egzersizlerinizi doğru bir şekilde yapacaksınız.